Przejdź bezpośrednio do treści

Budżet Obywatelski 2021 w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

BUDŻET OBYWATELSKI 2021 W PIGUŁCE

Budżet Obywatelski to coroczna dyskusja i decydowanie mieszkańców na co należy wydać część pieniędzy z budżetu miasta. Szczegółowe zasady oraz tryb przeprowadzenia tego procesu określa Uchwała Rady Miasta w sprawie Budżetu Obywatelskiego z 19 grudnia 2018 roku oraz Zarządzenie Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ws naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego, które są dostępne w zakładce DO POBRANIA. Więcej informacji o poprzednich edycjach oraz aktualności związane z Budżetem Obywatelskim 2021 znajdują się na http://www.gorzow.pl/PL/3234/Dialog_spoleczny/ 

NOWE ZASADY BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Tegoroczna, dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego będzie przeprowadzona na nowych zasadach, które wymogła zmiana ustawy o samorządzie gminnym.

W ramy nowych przepisów, zostało wpisane wszystko to, co dotychczas było wypracowane z gorzowianami i sprawdziło się. Zaczynamy, więc tak jak zwykle, naborem, weryfikacją, potem pojawiają się nowości: tryb odwoławczy, spotkania dyskusyjne z możliwością tzw. sieciowania i na koniec obowiązkowe głosowanie.

 

Nabór na starych zasadach

Od 1 lutego do 1 marca br. mieszkańcy składają wnioski wraz z listą poparcia, na której podpisuje się 20 gorzowian. Tutaj poruszamy się wyznaczonymi do tej pory ścieżkami, czyli zgodnie z obowiązującymi dotychczas zasadami. Formularze są dostępne w zakładce DO POBRANIA. Tam też znajduje się Cennik miejski, który będzie pomocny przy szacunkowej wycenie pomysłu. Ponadto zapraszamy na Maraton pisania wniosków 4 lutego w godz. 17.00 – 19.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski też jest wyliczana na starych zasadach i w tym roku wynosi prawie 7 mln zł.   

 

Ile pieniędzy do wydania?

Prawie 7 mln zł, w tym 6 300 000zł na realizację zadań i 685.201zł na rezerwę na różnice poprzetargowe.

Jakiej kwoty nie można przekroczyć?

441 000 zł na zadanie twarde i 22 000 zł na zadanie miękkie w kategorii: Zamoście, Zakanale, Śródmieście/Centrum, Piaski, Staszica, Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, Osiedle Słoneczne, Dolinki.

1 260 000 zł na zadanie twarde i 22 000 zł na zadanie miękkie w kategorii Oświatowej.

567 000 zł na zadanie twarde i 63 000 zł na zadanie miękkie w kategorii Ogólnomiejskiej.

Możesz się odwołać

 Złożone wnioski zostają poddane pod weryfikację i w połowie kwietnia br. zostanie opublikowany wykaz wszystkich zgłoszonych zadań wraz z opinią pozytywną lub negatywną z uzasadnieniem. Wnioskodawca może odwołać się od negatywnej opinii. Na napisanie pisma do Prezydenta Miasta ma 14 dni. Wniosek ponownie jest weryfikowany, a wnioskodawca odpowiedź otrzymuje 7 dni przed spotkaniem dyskusyjnym w kategorii, do której zgłosił swój pomysł.

 

Sieciowanie buduje

Mieszkańcy nie będą mogli już jednomyślnie zdecydować o rezygnacji z głosowania i wyborze zadań do realizacji. Ale dzięki tzw. sieciowaniu, czyli łączeniu projektów będą mogli podczas spotkań dyskusyjnych i debaty o rejonie dojść do porozumienia, które zaowocuje skierowaniem do głosowania tylko jednego, połączonego projektu. Pozostałe projekty mogą być wycofane przez swoich wnioskodawców. W ten sposób kwota maksymalna zostanie wykorzystana w całości, wnioskodawcy nie rywalizują między sobą i mają gwarancję wygranej połączonego projektu. Dogadując się w ten sposób, co roku zyskują wszyscy, a osiedle zmienia się tak, jak chcą tego mieszkańcy. Czy gorzowianie są gotowi na taki scenariusz? Dowiemy się już w maju i czerwcu, wtedy odbędą się spotkania dyskusyjne.

 

Kto może stracić?

Na spotkaniach dyskusyjnych są oczywiście możliwe jeszcze dwa scenariusze, mniej korzystne, gdy część projektów jest połączonych, a część nie i walczą między sobą podczas głosowania lub w ogóle nie dochodzi do połączenia żadnych projektów. W obu takich przypadkach, raczej trudno będzie mówić o wykorzystaniu całej maksymalnej kwoty przeznaczonej na kategorię i przedyskutowanym wpływie mieszkańców na rozwój osiedla.     

 

Obowiązkowe głosowanie

Głosowanie odbędzie się we wrześniu. Oczywiście zdecyduje liczba zdobytych głosów. Do realizacji przejdą więc zwycięskie projekty w poszczególnych kategoriach, w tym połączone.  

 

Mieszkańcy ocenią

Czy nowa procedura sprawdzi się? Ocenią to ponownie sami mieszkańcy na przełamie października i listopada br.